افزایش کیفی آموزش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد – خبرگزاری آوینی ها | اخبار ایران و جهان

 

افزایش کیفی آموزش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد – خبرگزاری آوینی ها | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری آوینی ها به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محمدرضا دارابی در مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشکده پزشکی اظهار داشت: آنچه جامعه ما نیاز دارد وجود پزشکان عمومی، دندانپزشکان عمومی و داروسازانی است که علم طب را به لحاظ تجربی و تئوری مطلوب آموخته باشند تا بتوانند ارائه خدمت درمانی خوبی را به مردم داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: یکی از موضوعاتی که در دانشکده پزشکی باید مد نظر مسئولین قرار بگیرد جدا کردن آموزش تحصیلات تکمیلی  است. زیرا به علت کثرت پذیرش دانشجو در دوره های دکتری عمومی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) این امکان به شکل کامل وجود نداشته است.

دارابی با تاکید بر ارتقاء اخلاق حرفه ای و پزشکی اظهار داشت: اگر بتوانیم دانشجویانی را تربیت کنیم؛ که در زمینه اخلاق پزشکی و حرفه ای سرآمد باشند به طور حتم در اهدافمان موفق بوده ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: تامین بستر آموزشی، تامین تجهیزات لازم و ارتقای اعضای هیات علمی نیز باید دنبال شود و باید از این بستر برای ارتقای خود و دانشگاه استفاده کنیم. به نحوی که حوزه اجرا با آموزش در ابعاد مختلف در همه دانشکده ها مانند یک تیم هماهنگ، همسو و متعهد باشند.

وی با اشاره به آموزش بیش از ۹۰۰ نفر دستیار در رشته های مختلف این دانشگاه تاکید کرد: برای تمامی دستیاران آیین نامه ای تدوین شده است و بر اساس این آیین نامه کشیک های موظف، حضور در درمانگاه ها و غیره باید انجام شود.

دارابی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد جایگاه نسبتا خوبی در میان دیگر دانشگاه های کشور به لحاظ پژوهشی، آموزشی و دانشجویی دارد خاطر نشان کرد: ویژگی خاصی در دانشگاه های علوم پزشکی نسبت به سایر دانشگاه ها وجود دارد و آن این که عملکرد دانشگاه مستقیما و یا غیر مستقیم با سلامت مردم سر و کار دارد.

وی تاکید کرد: بستر جلوگیری از بیماری در اجتماع نهادینه شده و خود مراقبتی و خودکنترلی باید در جامعه تسری پیدا کند. در این راستا مسئولین باید ورود پیدا کنند؛ زیرا سلامت موضوعی چند سازمانی است و مولفه های اجتماعی زیادی در امر سلامت درگیر هستند تا فرد بیمار نشود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: سبک زندگی، روش تغذیه، فشار خون، دیابت، انواع سرطان ها و افسردگی می توانند مولفه هایی باشند که در جامعه بر اثر عوامل بسیاری ایجاد می شوند؛ که برخی قابل پیشگیری است و می توانیم از خود آغاز و به جامعه انتقال دهیم.

در این مراسم از تلاش های دکتر خویی قدردانی و دکتر طلایی به عنوان رئیس جدید دانشکده پزشکی معرفی شد.