روزمرگی، آفت‌ امروز دانشگاه‌ها است – خبرگزاری آوینی ها | اخبار ایران و جهان

 

روزمرگی، آفت‌ امروز دانشگاه‌ها است – خبرگزاری آوینی ها | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری آوینی ها به نقل از دانشگاه آزاد، ابراهیم کلانتری در جلسه هم اندیشی روسا، معاونین، مدیران و روحانیون و ائمه جماعات واحدهای دانشگاهی استان به واکاوی تاریخی پیدایش دانشگاه‌ها در پهنه جهانی پرداخت و با تشریح فلسفه وجودی دانشگاه‌ها در دوره‌های مختلف زمانی به تبیین تاثیر دانشگاه‌های غربی در زندگی بشر پرداخت.

وی دانشگاه‌های غربی را کپی‌برداری شده از نظامیه‌های ایران دانست و با اشاره به سیر تحولات تاریخی در مسیر تکامل دانشگاه‌ها افزود: فلسفه اولیه به وجود آمدن دانشگاه‌ها در دنیای غرب اهداف اقتصادی و گذر از اقتصاد سنتی به اقتصاد مدرن بوده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد با بیان اینکه تاسیس دانشگاه در ایران بر اساس الگوهای غربی و آمریکایی بوده است، گفت: کارکرد واقعی دانشگاه در بدو تاسیس در ایران، غربی سازی، ضدیت با دین و فرهنگ ملی و توانمندی‌های ایرانی بوده است.

کلانتری به آسیب‌شناسی شرایط دانشگاه‌ها پرداخت و روزمرگی را از آفت‌های بزرگ امروز دانشگاه‌ها در فضای آموزش عالی دانست که باعث می‌شود، افکار و اندیشه‌ها را به سمت غفلت سوق دهد.

وی دانشگاه آزاد اسلامی را که بر اساس ضرورت‌های پس از انقلاب با حمایت حضرت امام (ره) و بزرگان نظام شکل گرفت، یکی از ثمرات انقلاب اسلامی عنوان کرد که دارای جایگاه ویژه‌ای در آموزش عالی کشور است.