اعزام گروه های برجسته تئاتر دانشگاهی به فستیوال های خارجی – خبرگزاری آوینی ها | اخبار ایران و جهان

 

اعزام گروه های برجسته تئاتر دانشگاهی به فستیوال های خارجی – خبرگزاری آوینی ها | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری آوینی ها به نقل از معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ آیین اختتامیه بخش مناطق (خلیج فارس) بیست و یکمین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران در دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار شد.

محمد هادی عسکری، با تبریک اعیاد شعبانیه گفت: تئاتر دانشگاهی از سال ۱۳۷۶ توسط تیم های دانشجویی آغاز شده است و این نهال نوپا به همت دانشگاهیان اکنون به درختی تناور تبدیل شده است.

وی از جشنواره تئاتر دانشگاهی به عنوان یکی از رویش های انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: این جشنواره در سال ۱۳۷۶ به عنوان یک نهال بوسیله دانشجویان کاشته شد و امروز به درخت تناور پر ثمری تبدیل گشته است و برکات و ثمرات آن در کشور به روشنی مشاهده می شود.

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم ادامه داد: امروزه جشنواره تئاتر دانشجویی یک رویداد مهم و کم نظیر در عرصه ملی و بین الملل است که هنرمندان جوان و متعهد بی شماری به فضای حرفه ای سیتما و تئاتر معرفی کرده است. بنابر این باید با یک نگاه آسیب شناسانه به بررسی راه پر افتخار گذشته پرداخته و افق پیش رو را ترسیم کنیم.

عسکری گفت: تئاتر دانشگاهی باید فاخر و گفتمان ساز باشد و متناسب با ماهیت و ذات دانشگاه، مروج عقلانیت و خردورزی باشد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی ادامه داد: تئاتر دانشگاهی باید در خدمت اعتلای فرهنگی جامعه باشد و برای مخاطبانش آراستگی و فرهیختگی به ارمغان آورد چراکه تئاتر دانشگاهی می تواند به بازآفرینی و ارائه روزآمد مواریث اسلامی و ایرانی بپردازد و در گسترش اخلاق در جامعه نقش آفرین باشد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی با اشاره به ضرورت ایجاد امید در جامعه گفت: تئاتر دانشگاهی باید آیینه تمام نمای غرور ملی و ارزش‌های اخلاقی باشد.

وی ادامه داد: از این رو تئاتر دانشگاهی باید به سراغ کلان روایت های اثرگذار برای تزریق روحیه امید و تقویت هویت ملی برود و در پی طراحی آرمان شهر اخلاقی باشد.

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری افزود: تئاتر دانشگاهی باید برخی الفاظ، حرکات و رفتارهایی که غنای لازم را ندارد و با فرهنگ ایرانی و باورهای ملی و مذهبی در تعارض هستند را از ساحت خود دور کند.

وی با اشاره به برنامه های اداره کل فرهنگی و اجتماعی گفت: به دنبال آن هستیم تا برای کارآمد و کارآفرین شدن این جشنواره، با استفاده از نظر استادان تئاتر و دانشجویان هنرمند، در ساختار جشنواره بازنگری کنیم تا تئاتر مناطق در جشنواره تقویت شود.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ضمن اظهار امیدواری برای ارسال فراخوان جشنواره تا قبل از پایان جشنواره بیست و یکم، از تلاش این مجموعه برای محقق ساختن اعزام گروه های برجسته تئاتر دانشگاه به فستیوال های خارجی و یا زمینه سازی برای حضور گروه های خارجی در کشور خبر داد.